آخرین مطالب

5 دیدار و 3 نشست در روز اول سفر رئیسی به نیویورک سیاسی

5 دیدار و 3 نشست در روز اول سفر رئیسی به نیویورک

  بزرگنمایی:

به گزارش کیمیای شرق آنلاین، سید ابراهیم رئیسی شامگاه دوشنبه 27 شهریور 1402 برای شرکت در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با بدرقه رسمی محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و محسن قمی معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در صدر یک هیئت عالی‌رتبه سیاسی عازم نیویورک در ایالات متحده آمریکا شد.

اهداف سفر رئیسی به نیویورک

رئیس دولت سیزدهم پیش از عزیمت به نیویورک و در فرودگاه مهرآباد تهران با بیان اینکه ایران به‌عنوان یکی از اعضای سازمان ملل، همواره از این سازمان انتظار داشته و دارد که نقش تعیین کننده‌ای در توسعه، امنیت، صلح و عدالت در جهان ایفا کند، اظهار کرد: تصمیمات سازمان ملل باید به دور از هرگونه تبعیض و بی‌عدالتی و بدون تاثیرپذیری از قدرت‌های بزرگ شکل بگیرد تا آنچه که اقتضای حق و عدالت در جهان است، شکل بگیرد.

رئیسی صبح 27 شهریور به وقت محلی به نیویورک رسید و در بدو ورود به آمریکا و در فرودگاه «جان اف. کندی» درباره هدفش در این سفر گفت: ملت بزرگ ایران در حق‌خواهی، عدالت‌خواهی، مبارزه با تبعیض و بی‌عدالتی و فساد حرف برای گفتن دارد. امیدوارم به عنوان نماینده ملت بزرگ ایران آنچه‌ را که اقتضای این نمایندگی است، بیان کنم.

دیدار با مدیران رسانه‌های آمریکایی

اولین برنامه رئیس قوه مجریه در روز اول این سفر دیدار و گفت‌وگو با جمعی از مدیران و سردبیران رسانه‌های آمریکایی بود. رئیسی در این دیدار با اشاره به شکست سیاست فشار حداکثری و تحریم ایران بنا به اذعان مقامات آمریکایی، تصریح کرد: پیشنهاد من به مدیران رسانه‌های آمریکایی آن است که از مقامات خود بخواهید در اعمال تحریم‌ها علیه ملت ایران تجدید نظر کنند، چرا که ملت ایران اراده کرده بر مشکلات خود فایق آید و تسلیم تحریم‌ها نخواهد شد.

وی همچنین عنوان کرد: «عفو و تخفیف مجازات برخی جوانان فریب‌خورده در جریان اغتشاشات سال گذشته اقدامی کم‌نظیر از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی است و بی‌توجه مردم به فراخوان تجمعات از سوی معاندان در روز 25 شهریور شکست دیگری برای توطئه‌گران علیه امنیت جمهوری اسلامی ایران بود

در این نشست مدیران ارشد ان‌بی‌سی، وال استریت ژورنال، واشنگتن پست، نیوزویک، پولیتیکو و رویترز سوالاتی در زمینه تبادل زندانیان، رویکرد جدید دولت ایران در توسعه سیاست همسایگی، مذاکرات برجام و رفع تحریم‌ها، عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونسیتی و ادعای فروش سلاح به روسیه از سوی ایران در جنگ اوکراین مطرح کردند و رئیس جمهوری اسلامی ایران هم به سوالات آنان پاسخ گفت.

دیدار با روسای جمهور 4 کشور

ظهر دوشنبه به وقت محلی، در ادامه برنامه‌های نخستین روز سفر، رئیسی در دیدار «زوران میلانوویچ» رئیس‌جمهور کرواسی که در مقر سازمان ملل برگزار شد، بر تمایل جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری با این کشور تاکید کرد.

در این دیدار رئیسی، دوران تحمیل نظرات و خواست‌ها بر ملت‌ها را پایان‌یافته دانست و با تاکید بر مقابله با چنین جریانی، تصریح کرد: چرا آمریکا و اروپایی که خودشان صاحب زرادخانه‌های هسته‌ای هستند، جلوی بهره‌مندی سایر کشورها از آن را می‌گیرند؟ جمهوری اسلامی ایران توانسته است با استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای دستاوردهای قابل‌ملاحظه‌ای در حوزه کشاورزی، صنعت و پزشکی داشته باشد و در همین راستا ما سال گذشته توانستیم با رادیو داروها یک‌میلیون بیمار را مداوا کنیم.

رئیس‌جمهور کرواسی هم در این دیدار با اشاره به عضویت کشورش در پیمان ناتو و اتحادیه اروپا تاکید کرد: با این وجود همواره تلاش‌مان بر این بوده که سیاست‌های مستقل اتخاذ و از آن پیروی کنیم.


پس از آن رئیسی در مقر سازمان ملل با «قاسم ژومارت توکایف» رئیس‌جمهور قزاقستان دیدار کرد و همسایگی دو کشور از طریق دریای خزر و عضویت در سازمان شانگهای را بستر مناسبی برای توسعه روابط دو کشور دانست و گفت: افزایش تبادل کالا بین ایران و قزاقستان چه از طریق دریا و چه از طریق راه‌آهن به نفع دو ملت و کشورهای منطقه است و باید گام‌های موثرتری برای تسریع در تحقق این هدف برداشته شود.

همچنین رئیس‌جمهور قزاقستان در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های گسترده موجود در دو کشور، ایران را شریکی راهبردی و دوستی صمیمی برای قزاقستان دانست و با استقبال از افزایش تبادل کالا بین دو کشور، به ظرفیت‌های بسیار مناسب ترانزیتی ایران اشاره و علاقمندی کشورش را برای تسریع در اجرایی شدن توافقات دو کشور اعلام کرد.

دیدار و گفت‌وگو با «عبدالمجید تبون» رئیس‌جمهور الجزایر دیگر برنامه رئیسی در روز اول سفرش به نیویورک بود و در این دیدار طرفین با تاکید بر ارتقای روابط میان دو کشور و اشاره به تسریع پیشبرد اهداف مشترک، بر گسترش سطح همکاری‌ها و توسعه روابط در ابعاد مختلف اقتصادی و سیاسی تأکید کردند.

بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی رئیس قوه مجریه در دیدار «صادیر جپاروف» رئیس‌جمهور قرقیزستان که در هتل محل اقامت وی انجام شد، با تاکید بر اهمیت اقدام سریع برای رفع موانع توسعه مناسبات ایران و قرقیزستان، تاخیر در تشکیل کمیسیون مشترک دو کشور را از جمله این موانع دانست و فعال شدن سریع این کمیسیون را خواستار شد.

رئیس‌جمهور قرقیزستان هم با بیان اینکه دو کشور ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه روابط دارند از عدم گسترش روابط اقتصادی و تجاری تهران و بیشکک ابراز تأسف کرد و گفت: با تکمیل کریدور چین-آسیای میانه-ایران و همچنین توسعه بسترهای ارتباط ریلی کشورهای آسیای میانه با مناطقی مثل بندرعباس در ایران، می‌توان مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو کشور را گسترش داد.

دیدار و گفت‌وگو با «عبدالمجید تبون» رئیس‌جمهور الجزایر دیگر برنامه رئیسی در روز اول سفرش به نیویورک بود و در این دیدار طرفین با تاکید بر ارتقای روابط میان دو کشور و اشاره به تسریع پیشبرد اهداف مشترک، بر گسترش سطح همکاری‌ها و توسعه روابط در ابعاد مختلف اقتصادی و سیاسی تأکید کردند.

بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی رئیس قوه مجریه در دیدار «صادیر جپاروف» رئیس‌جمهور قرقیزستان که در هتل محل اقامت وی انجام شد، با تاکید بر اهمیت اقدام سریع برای رفع موانع توسعه مناسبات ایران و قرقیزستان، تاخیر در تشکیل کمیسیون مشترک دو کشور را از جمله این موانع دانست و فعال شدن سریع این کمیسیون را خواستار شد.

رئیس‌جمهور قرقیزستان هم با بیان اینکه دو کشور ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه روابط دارند از عدم گسترش روابط اقتصادی و تجاری تهران و بیشکک ابراز تأسف کرد و گفت: با تکمیل کریدور چین-آسیای میانه-ایران و همچنین توسعه بسترهای ارتباط ریلی کشورهای آسیای میانه با مناطقی مثل بندرعباس در ایران، می‌توان مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو کشور را گسترش داد.

نشست با اندیشمندان و شیعیان آمریکایی

پس از آن رئیسی با جمعی از اندیشمندان سیاست خارجی آمریکا دیدار و گفت‌وگو و در این دیدار تصریح کرد: آمریکا باید تاکنون فهمیده باشد که استفاده از زبان زور چه در قالب تحریم چه به صورت تهدید علیه ملت ایران، ابزاری کارآمد نیست، البته قضاوت ما بر اساس اقدامات خواهد بود و آنچه می‌تواند موجب جلب اعتماد ما شود، تغییر این رفتار زورگویانه و عمل بر اساس تعهدات خواهد بود که آمریکا تاکنون در این زمینه موفق نبوده است.

رئیس دولت سیزدهم در این دیدار در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت زنان در ایران، با «برشمردن موفقیت‌های زنان در عرصه‌های مختلف علمی و ورزشی و همچنین حضور مؤثر و نقش‌آفرین آنان در بخش‌های سیاسی، مدیریتی و اجتماعی»، «سوءاستفاده غرب از حوادث سال گذشته را پوششی فریبکارانه برای دفاع از زن خواند» و گفت: «در حادثه سال قبل که دختر خانمی دچار حادثه شد، همه تحقیقات قطعی پزشکی نشان داد که هیچ گونه ضربه‌ای به او از ناحیه پلیس وارد نشده، اما آیا رسانه‌های غربی و آمریکایی حاضر شدند این واقعیت را بازتاب دهند؟»

رئیسی همچنین در پاسخ به سؤال دیگری درباره جنگ اوکراین، «ادعای در اختیار قرار دادن سلاح از طرف ایران به روسیه را عاری از حقیقت دانست» و تصریح کرد: ما با جنگ مخالفیم و برای میانجی‌گری به منظور پایان دادن به آن نیز اعلام آمادگی کرده‌ایم، اما مالیات مردم آمریکا خرج جنگ‌افروزی و پر کردن جیب کارخانجات اسلحه‌سازی از محل فروش اسلحه در این زمینه می‌شود.

پس از آن جمعی از اعضای هیئت امنای جامعه شیعیان آمریکا با حضور در هتل محل اقامت رئیس جمهوری اسلامی ایران، با وی دیدار و گفت‌وگو کردند. رئیسی در این دیدار ضمن اعلام آمادگی دولت جمهوری اسلامی ایران برای افزایش همکاری‌ها با سازمان شیعیان آمریکا، به‌ویژه در حوزه‌های اجتماعی، پزشکی، بهداشتی و فرهنگی از هئیت امنای آن خواست با برنامه‌ریزی دقیق، هم همبستگی و انسجام در میان جامعه مسلمان آمریکا را رقم بزنند و هم با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوب ایران، سطح کیفی اقدامات و خدمات خود را ارتقا دهند.

امضای دفتر یادبود سازمان ملل

آخرین برنامه رئیس جمهوری اسلامی ایران در روز اول سفرش به نیویورک، دیدار و گفت‌وگو با «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد بود. رئیسی در این دیدار دفتر یادبود سازمان ملل را امضاء کرد.

 

رئیس دولت سیزدهم در دیدار با گوترش، جلوگیری از زیاده‌خواهی سلطه‌طلبان را از جمله انتظارات مردم از سازمان ملل دانست و با بیان این‌که جنگ‌افروزی طبیعت قدرت‌های بزرگ است، اقدامات این سازمان برای جلوگیری از این رویه‌های خطرناک و مخل صلح و ثبات جهانی را ضروری خواند و بر آمادگی ایران در مشارکت برای گسترش صلح و امنیت در جهان و جلوگیری از ظلم به ملت‌ها تاکید کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد هم در این دیدار ضمن ابراز علاقمندی به توسعه همکاری‌ها بین سازمان ملل و جمهوری اسلامی ایران، از ایجاد تحولات مثبت در مناسبات ایران و عربستان به عنوان دو کشور اثرگذار بر ثبات منطقه استقبال کرد.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مختصات جغرافیای سیاسی جدید منطقه با محوریت هسته‌های مقاومت

افتتاح طرح های هادی و برق رسانی در فهرج

عینک‌تان را به روش حرفه‌ای‌ها تمیز کنید

مراقبت‌های اولیه در سرماخوردگی

باغ 400 ساله بیرم‌آباد کرمان در بن‌بست هشت ساله بازگشایی

شهردار لواسان دستگیر شد

گام‌های امید آفرین در معدن زفتک ریگان

آغاز طرح آزمایشی جلوگیری از خشکیدگی خوشه‌های خرما

کشف توپ و آرپی‌جی از قاچاقچیان مسلح، توسط سربازان گمنام امام زمان (عج

بیش از 30 هکتارعرصه‌های جنگلی گیلان طعمه حریق شده است

اعزام بالگرد برای مهار آتش در بخشی از جنگل های تنکابن مازندران

حادثه واژگونی لودر معدن در شهر بابک کرمان یک کشته برجا گذاشت

وام ازدواج جوانان زیر 25 سال 350 میلیون تومان می‌شود

امسال چند اسلحه تحویل دادگستری استان کرمان شده است؟

اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران در فهرج راه‌اندازی می‌شود

بیتا فرهی درگذشت

ترفند طلایی برای نگهداری طولانی مدت لیموترش

اگر کسی تشنج کرد چه باید کرد؟

دادستان کرمان: بخشی از فروش خودروهای حامل موادمخدر به استان‌ها تخصیص یابد

استاندار کرمان: شهرداری‌ها از اجرای طرح فیبر نوری حمایت کنند

رژیم صهیونیستی مجبور به پذیرفتن شروط مقاومت شد

اردوی راهیان پیشرفت و آبادانی جامعه ورزش استان کرمان در شهرستان بم

بسیج خود را وقف مردم کرده است

اطلاعیه دانشگاه باهنر کرمان درباره فوت یک دانشجوی دختر

هوای فهرج بیش از 3 برابر حد مجاز

اسکلت مجتمع فرهنگی فهرج 12 ساله شد

اطلاعی از عملیات حماس نداشتیم اما به حمایت‌های سیاسی از مقاومت ادامه می‌دهیم

نکته‌هایی که هنگام خرید کاپشن مردانه باید بدانید

توصیه‌های ایمنی را در فصل سرما جدی بگیرید

روش صحیح پخت شلغم با چند شیوه ساده

از لزوم ورود استان کرمان به تربیت اسب چوگان تا تاثیر این ورزش در توسعه گردشگری

عدم استقبال از گازرسانی در جنوب و شرق کرمان/ 46 درصد مصرف مربوط به نیروگاه‌هاست

تجلیل سبزپوشان سپاه از سفید پوشان عرصه پرستاری

تکام، طرحی برای تقویت مهاجرت معکوس روستائیان

فعالیت 30 گروه جهادی در بم

رفع تنش آبی 33 روستای فهرج

پنج دهک اول جامعه سبد معیشتی دریافت می‌کنند

توزیع تایر و روغن موتور با قیمت دولتی

معضل تصادفات جاده ای در کشور نگران کننده است

آدم‌ربایی در کرمان ختم به خیر شد

جهادگران بسیجی بم آستین‌ها را باز بالا زدند

هواشناسی برای استان کرمان هشدار زرد صادر کرد

بر پایی نمایشگاه کتاب در فهرج

کشف مزدا سرقتی در عملیات پلیس بم

راهپیمایی مردم در حمایت از کودکان غزه-در فهرج

کودک کرمانی ربوده شده از افغانستان به ایران منتقل شد

امام جمعه کرمان: رژیم صهیونیستی هیچ دستاورد نظامی در غزه ندارد

نوزاد عجول در آمبولانس اورژانس رفسنجان چشم به جهان گشود

6 کشته و زخمی در برخورد سه تریلر در محور ریگان - ایرانشهر

زائران کرمانی نرسیده به بغداد، بازگشتند