آخرین مطالب

روش‌های جالب و آسان برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگی علمی

روش‌های جالب و آسان برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگی

  بزرگنمایی:

یکی از مواردی که همواره باید در نگهداری گیاهان آپارتمانی دقت داشته باشیم تمیزی برگ گیاه است. اگر هر روز به گیاه رسیدگی کنیم و در صورت نیاز گرد و غبار و کثیفی را از روی برگ های گیاهان پاک کنیم امکان مبتلا شدن به آفات و حشرات آسیب رسان کمتر می شود. علاقه ‌مندان به نگهداری گیاهان آپارتمانی به خوبی می دانند که اگر این رسیدگی کم باشد و یا اصلا انجام نشود ممکن است در دراز مدت شاهد از بین رفتن شادابی و نشاط گل ها باشیم.
روش‌های جالب و آسان برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگی

لذا ضروری است که به این نکته توجه داشته باشیم که هر چقدر سلامت گیاه و شادابی و نشاط آن برای ما مهم است باید در نگهداری و رسیدگی به آن بیشتر کوشا باشیم. در این مقاله سعی داریم تا به بررسی چگونگی تمیزی برگ های گیاهان و استفاده محلول های مختلف برای این امر بپردازیم. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

همانطور که می دانید گیاهان عمل فتوسنتز و دریافت انرژی از طریق نور خورشید را توسط برگ های خود انجام می دهند، لذا رسیدگی به برگ های گیاهان آپارتمانی و گلخانه‌ای امری حیاتی می باشد. البته ذکر این نکته لازم است که هر یک از گیاهان روش مخصوص خود را برای نگهداری و تمیز کردن دارد که این بسته به نوع گیاه و اندازه آن متفاوت است.روش‌های جالب و آسان برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگی

به طور کلی افزایش نشاط و شادابی و البته سلامت گیاه متاثر از تمیزی برگ های آن است. تمیز کردن برگ ها به شفافیت و زیبایی گیاه شما می افزاید. جذب نور بیشتر و افزایش اکسیژن رسانی یکی دیگر از فواید نظافت برگ ها است. در انتها اثر مستقیم در عمل فتوسنتز گیاه و البته از بین بردن آفات و حشراتی است که ممکن است در زیر و روی برگ ها پنهان شده باشند.

انواع براق کننده و محلول های مناسب برای تمیز کردن گیاه

اولین و پر کاربرد ترین محلولی که می‌ توانید از آن به عنوان ماده ای برای تمیز کردن برگ گیاهان خود استفاده کنید آب است. استفاده از آب از آنجایی که نیاز به تخصص خاصی ندارد پرکاربرد ترین و البته ساده ترین محلولی است که شما می ‌توانید برای تمیز کردن برگ های گیاهان خود از آن استفاده کنید. البته ذکر این نکته هم لازم است که حتماً دقت داشته باشید که آب را به صورت مستقیم و با جریان شدید بر روی برگ ها نریزی. استفاده از اسپری و یا رساندن آب به برگ ها به صورت قطره های ملایم و آرام، بهترین گزینه برای این کار است. البته شما می‌توانید اضافه کردن شامپو در مقدار یک لیتر آب محلول خانگی را درست کنید و سپس به نظافت برگ ها بپردازید.

روش‌های جالب و آسان برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگی

تمیز کردن بافت برگ گیاه با روغن زیتون

روغن زیتون گزینه بسیار عالی برای تمیز کردن و براق کردن برگ گل‌ها است که نتیجه فوق‌العاده‌ای دارد. چرا که ممکن است بعد از نظافت با آب سطح روی برگ ها کمی خشک شود و قطعاً زیبایی یک گل به برگ های براق و سرحال آن است.
روش‌های جالب و آسان برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگی

برای تمیز کردن برگ گل‌های آپارتمانی با استفاده از روغن زیتون بهتر است یک اسفنج نرم را به روغن زیتون آغشته کرده، با استفاده از حرکات نرم و خیلی آرام و آهسته برگ گل‌ها را به صورت کامل تمیز کنید؛ که انجام این کار یک بار در ماه می‌تواند نتیجه کار عالی داشته باشد و تمام آلودگی‌های روی سطح گلبرگ‌ها را به صورت کامل از بین ببرد. البته گیاهان نسبت به اندازه برگ ها و بزرگی و کوچکی آن ها شیوه نظافت شان نیز متفاوت است. لذا گیاهانی که برگ های کوچک تری دارند را نمی‌ توان به این شکل نظافت کرد.

استفاده از مسواک و برس برای تمیز کردن برگ گیاهان

یکی دیگر از روش هایی که شما می توانید به وسیله آن برگ گیاه خود را نظافت کنید استفاده از مسواک و یا برس های نرم می‌باشد. البته ذکر این نکته هم ضروری است که نوع گیاهی که به وسیله این ابزار اقدام به تمیزی آن می کنید متفاوت است. گیاهانی که برگ مخملی دارند بهترین روش برای تمیزی آن‌ها استفاده از مسواک است. در این روش شما برگ گیاه خود را در دست گرفته و دقت داشته باشید که مسواک را از پایین ‌ترین نقطه برگ تا نوک آن بکشید تا به خوبی سطح روی برگ شما را تمیز کند. بعد از هر بار نظافت نیز مسواک مخصوص گیاه خود را بشویید و خشک کنید تا از تجمع میکروب ها و باکتری های آسیب رسان برای گیاه شما جلوگیری شود.

روش‌های جالب و آسان برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگیشیر و نظافت برگ گیاه

در این روش شما می توانید یک بطری اسپری را انتخاب کرده و 60 درصد از حجم آن را از آب پر کنید و 40 درصد باقی مانده را برای شیر اختصاص دهید. حالا ظرف را به خوبی تکان دهید تا ترکیب شیر و آب به خوبی با هم حل شود و توجه داشته باشید که مقدار محلولی که تهیه می کنید با توجه به نیاز شما باشد. حالا محلول را به آرامی بر روی برگ ها اسپری کنید و اجازه دهید اندکی بر روی برگ ها بماند. سپس با استفاده از پارچه های تمیز گرد و غبار را از روی برگ ها پاک کرده و بعد از آن با یک دستمال تمیز دیگر برگ گیاه خود را آرام آرام خشک و تمیز کنید. ذکر این نکته لازم و ضروری است که برای تهیه این محلول حتماً از شیر های لبنی استفاده کنید. شیر هایی که  اسانس طعم دهنده دارند برای این کار توصیه نمی شوند و البته فایده‌ای هم ندارند. حالا نتیجه کار را مشاهده کنید برگ های گیاهان شما به نسبت برگ های قبلی براق و تمیز می باشند که انگار یک گیاه مصنوعی را در خانه نگه می دارید.

روش‌های جالب و آسان برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگی

خواص استفاده از شیر برای نظافت گیاه

لازم به ذکر است که بدانید که از دیرباز علاقه ‌مندان به نگهداری گل و گیاه از شیر برای براق کردن نظافت و پاک کردن برگ های گیاه خود استفاده می‌کردند. این ماده غذایی علاوه بر نظافت برگ گیاهان خواص دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان به خاصیت ضد باکتری بودن و ضد میکروب بودن و ضد قارچ بودن شیر برای گیاه نام ببریم. نکته بعدی در باب استفاده از شیر برای تمیزی و براق کردن برگ گیاه این است که به واسطه پروتئین موجود در شیر گیاه شما می تواند تا مدت ها برگ هایی روشن و درخشان داشته باشد و این یکی دیگر از خواص استفاده از شیر می باشد. اما ممکن است این سوال برای شما نیز پیش بیاید که در صورت استفاده از شیر برای پاکسازی برگ گیاهان ممکن است گیاه ما دچار بوی بد و یا گندیدگی شیر بشود. اما این را بدانید که زمانی که شما شیر را با آب مخلوط می کنید و درصد آب بیشتر از شیر باشد علاوه بر اینکه همه خواص شیر برای گیاه حفظ می شود از به وجود آمدن بوی بد و گندیدگی شیر نیز جلوگیری می‌شود، لذا با خیال راحت از این محلول ساده و آسان برای نظافت گیاهان آپارتمانی و یا گلخانه ‌ای خود استفاده کنید.

شیر و جذب حشرات
یکی از نگرانی ها در استفاده از شیر برای نظافت گیاه جذب حشرات موذی می باشد. اما این نکته را متذکر می شویم که وقتی شما شیر را با آب حل می کنید، بعد از اسپری کردن برگ های گیاه خود را به وسیله یک دستمال تمیز و خشک پاک کنید تا دیگر هیچ نگرانی برای تجمع حشرات در کنار گلدان و روی برگ های گیاه خود نداشته باشید.

تمیز کردن برگ گیاه با پوست موز

معمولاً ما بعد از مصرف میوه جات پوست و اضافه آن ها را دور می اندازیم. اما ممکن است بعضاً برای استفاده از این باقی مانده میوه ها به عنوان کود درختان استفاده شود. اما اگر شما هم جزو علاقه مندان به نگهداری گیاهان آپارتمانی هستید جالب است بدانید که می توانید از پوست میوه ای مثل موز برای تمیز کردن و البته براق کردن برگ گیاهان خود استفاده کنید. دقت داشته باشید که بعد از مالیدن پوست موز بر روی برگ ها حتماً به کمک یک دستمال تمیز برگ ها را پاک کنید و شاهد زیبایی و درخشندگی گیاه خود شوید.
روش‌های جالب و آسان برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگیپاک کننده ها و براق کننده های تجاری

ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که آیا می شود از پاک کننده ها و یا براق کننده های تجاری برای نظافت برگهای گیاهان آپارتمانی استفاده کرد؟ آیا استفاده از این محلول ها برای گیاهان و یا حتی اشخاص داخل آپارتمان ضرر دارد یا خیر؟ در اینجا باید گفت که به هیچ عنوان از این محلول ها برای نظافت و براق کردن برگ گیاه خود استفاده نکنید چرا که این نوع محصولات منجر به از بین رفتن برگ های گیاهان شما شده و البته برای افراد ساکن در آپارتمان نیز آسیب رسان است چرا که ممکن است آسیب های تنفسی را در بر داشته باشد. براق کننده های تجاری حاوی موادی هستند که مسموم آور می‌باشد و موجب مسدود شدن روزنه برگ گیاه شما شده و در فرآیند متابولیسمی گیاه ایجاد اختلال و آسیب می کند و در نهایت ریشه گیاه آسیب دیده و دچار شوک می شود. لذا توصیه می شود که به هیچ عنوان از این محلول ها استفاده نکنید و در عوض فرمول های ساده‌ تر خانگی را جایگزین آن کنید.

جمع‌بندی

- همیشه باید بر حسب نوع گل از یک روش مناسب جهت تمیز کردن یا براق کردن گل استفاده کنید، چون استفاده کردن از یک روش برای تمام گل‌هایی که در منزل دارید کار کاملا اشتباهی است و می‌تواند باعث خراب شدن گل‌ها شود.

- برای اطمینان از روش مناسب بهتر است از افراد متخصص اطلاعات دقیقی کسب کنید. استفاده کردن از ابزار‌های مناسب جهت پاک کردن برگ گیاهان آپارتمانی نیز از مهم‌ترین مواردی است که باعث می‌شود تا تمام آلودگی‌ها، آفت‌ها، حشرات و سایر بیماری‌های موجود در روی گل به صورت کامل از بین برود.

- توجه داشته باشید که جدا کردن قسمت‌های خشک شده یا زرد شده گیاه و یا جدا کردن برگ‌هایی که دچار شته و یا حشرات هستند، جزوه مهم‌ترین و تاثیرگذارترین روش‌ها است که می‌تواند از آلوده شدن کامل گیاه جلوگیری کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مختصات جغرافیای سیاسی جدید منطقه با محوریت هسته‌های مقاومت

افتتاح طرح های هادی و برق رسانی در فهرج

عینک‌تان را به روش حرفه‌ای‌ها تمیز کنید

مراقبت‌های اولیه در سرماخوردگی

باغ 400 ساله بیرم‌آباد کرمان در بن‌بست هشت ساله بازگشایی

شهردار لواسان دستگیر شد

گام‌های امید آفرین در معدن زفتک ریگان

آغاز طرح آزمایشی جلوگیری از خشکیدگی خوشه‌های خرما

کشف توپ و آرپی‌جی از قاچاقچیان مسلح، توسط سربازان گمنام امام زمان (عج

بیش از 30 هکتارعرصه‌های جنگلی گیلان طعمه حریق شده است

اعزام بالگرد برای مهار آتش در بخشی از جنگل های تنکابن مازندران

حادثه واژگونی لودر معدن در شهر بابک کرمان یک کشته برجا گذاشت

وام ازدواج جوانان زیر 25 سال 350 میلیون تومان می‌شود

امسال چند اسلحه تحویل دادگستری استان کرمان شده است؟

اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران در فهرج راه‌اندازی می‌شود

بیتا فرهی درگذشت

ترفند طلایی برای نگهداری طولانی مدت لیموترش

اگر کسی تشنج کرد چه باید کرد؟

دادستان کرمان: بخشی از فروش خودروهای حامل موادمخدر به استان‌ها تخصیص یابد

استاندار کرمان: شهرداری‌ها از اجرای طرح فیبر نوری حمایت کنند

رژیم صهیونیستی مجبور به پذیرفتن شروط مقاومت شد

اردوی راهیان پیشرفت و آبادانی جامعه ورزش استان کرمان در شهرستان بم

بسیج خود را وقف مردم کرده است

اطلاعیه دانشگاه باهنر کرمان درباره فوت یک دانشجوی دختر

هوای فهرج بیش از 3 برابر حد مجاز

اسکلت مجتمع فرهنگی فهرج 12 ساله شد

اطلاعی از عملیات حماس نداشتیم اما به حمایت‌های سیاسی از مقاومت ادامه می‌دهیم

نکته‌هایی که هنگام خرید کاپشن مردانه باید بدانید

توصیه‌های ایمنی را در فصل سرما جدی بگیرید

روش صحیح پخت شلغم با چند شیوه ساده

از لزوم ورود استان کرمان به تربیت اسب چوگان تا تاثیر این ورزش در توسعه گردشگری

عدم استقبال از گازرسانی در جنوب و شرق کرمان/ 46 درصد مصرف مربوط به نیروگاه‌هاست

تجلیل سبزپوشان سپاه از سفید پوشان عرصه پرستاری

تکام، طرحی برای تقویت مهاجرت معکوس روستائیان

فعالیت 30 گروه جهادی در بم

رفع تنش آبی 33 روستای فهرج

پنج دهک اول جامعه سبد معیشتی دریافت می‌کنند

توزیع تایر و روغن موتور با قیمت دولتی

معضل تصادفات جاده ای در کشور نگران کننده است

آدم‌ربایی در کرمان ختم به خیر شد

جهادگران بسیجی بم آستین‌ها را باز بالا زدند

هواشناسی برای استان کرمان هشدار زرد صادر کرد

بر پایی نمایشگاه کتاب در فهرج

کشف مزدا سرقتی در عملیات پلیس بم

راهپیمایی مردم در حمایت از کودکان غزه-در فهرج

کودک کرمانی ربوده شده از افغانستان به ایران منتقل شد

امام جمعه کرمان: رژیم صهیونیستی هیچ دستاورد نظامی در غزه ندارد

نوزاد عجول در آمبولانس اورژانس رفسنجان چشم به جهان گشود

6 کشته و زخمی در برخورد سه تریلر در محور ریگان - ایرانشهر

زائران کرمانی نرسیده به بغداد، بازگشتند